Joi, 8 septembrie 2016, în ziua de prăznuire a Nașterii Maicii Domnului, biserica Greci din municipiul Buzău a îmbrăcat haine de sărbătoare. Cu prilejul hramului, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în cunoscutul locaș de cult buzoian, ridicat în anul 1850 de mai mulţi negustori greci din oraş, pe locul altei biserici mai vechi, din 1649. Ierarhul a săvârșit, apoi, și o slujbă de pomenire pentru ctitorii, binefăcătorii și slujitorii sfântului locaș, trecuți la cele veșnice.

Răspunsurile la strană au fost date de Grupul psaltic misionar Sfântul Roman Melodul al Eparhiei.

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a rostit un cuvânt de învățătură, în care a vorbit despre persoana Maicii Domnului și rolul ei central în istoria mântuirii neamului omenesc, pentru că s-a învrednicit, prin puterea și lucrarea Duhului Sfânt, să-L nască, după trup, pe Însuși Fiul lui Dumnezeu, Mântuitorul Iisus Hristos.

Preotul paroh, Constantin Călin, care îndeplinește și responsabilitatea de protoiereu al Protoieriei Buzău I, a mulțumit chiriarhului locului pentru slujire și pentru binecuvântarea adusă credincioșilor din această parohie.