Miercuri, 21 februarie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a săvârșit rânduiala Pavecerniței Mari, în biserica Parohiei „Sfinții Îngeri” din Buzău. Credincioși din întreg orașul au participat la slujba oficiată de ierarhul locului, în cadrul căreia a citit a treia parte a Canonului de pocăință al Sfântului Andrei Criteanul.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a arătat că „iertarea, postul, pocăința, faptele bune, răbdarea, discreția, smerenia, ascultarea, nădejdea, pe care ni le cere Mântuitorul Hristos, trebuie să aibă ca temelie credința și să fie învăluite de iubirea creștină, ce izvorăște din Dumnezeu, iubirea prin excelență. S-a spus că iertarea este rodul iubirii. Când ți-a greșit semenul tău, dacă nu l-ai iubi, nu l-ai putea ierta. Dar iubirea nu este ceva mecanic, ci ține de credință și de voință. Cine are dreaptă credință în Dumnezeu, Care este iubire, cu certitudine, va medita asupra cuvintelor Evangheliei referitoare la iertare. Pentru a ierta pe cineva, trebuie să conștientizezi că acela nu este mai prejos decât tine, ci este semenul tău, în care Se ascunde tainic Însuși Hristos, a afirmat Înaltpreasfinția Sa.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei a oferit răspunsurile liturgice.