Anul 2023 a fost proclamat, în Patriarhia Română, drept „Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice”. În acest context, luând aminte la povățuitoarele cuvinte: „Înaintea celui cărunt să te ridici, să cinstești fața bătrânului și să te temi de Domnul Dumnezeul tău” (Leviticul 19, 32), Parohia vrânceană Movilița I a derulat o activitate filantropică dedicată bătrânilor din comunitate, în cadrul Proiectului O masă pentru cei vârstnici și singuri al Protoieriei Panciu.

Astfel, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, și sub îndrumarea părintelui protopop Cristinel Popa, după sfintele slujbe din ziua sărbătorii Izvorului Tămăduirii, pr. paroh Mircea Hlandan a organizat o agapă în casa de prăznuire a parohiei, la care au fost invitați toți vârstnicii din localitate – părinți, bunici, văduvi, persoane singure și lipsite de îngrijire.

Cei care au lucrat și s-au dăruit o viață întreagă în folosul comunității și al Bisericii, dar care acum sunt încercați de boală și nu se pot deplasa au primit pachete cu mâncare la casele lor.

Bunul Dumnezeu – „Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre” – să aline suferința trupească a celor bolnavi și să întărească sufletește pe cei însingurați, iar ostenitorilor să le dăruiască sănătate, pace și mântuire.

Pr. protopop Cristinel Popa

Protoieria Panciu