În Duminica dinaintea Botezului Domnului, credincioşii Parohiei Satu Nou, din oraşul vrâncean Panciu, au trăit bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei. Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie în biserica „Naşterea Maicii Domnului“ şi „Sfântul Ioan Botezătorul“.

Chiriarhul de la Buzău a subliniat: „Cel care a îndeplinit un rol deosebit pentru Botezul Mântuitorului Hristos în râul Iordan a fost marele proroc, Înaintemergătorul Domnului, Sfântul Ioan, numit Botezătorul, ocrotitorul acestei biserici şi, implicit, al dumneavoastră, al credincioşilor, cei ce constituiţi Biserica vie. Sfântul Evanghelist Marcu, în debutul scrierii sale, spune: «Începutul Evangheliei lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu» (Marcu 1, 1). Apoi, spre deosebire de Matei şi Luca – ceilalţi doi Evanghelişti sinoptici, care insistă asupra strămoşilor după trup ai Mântuitorului Hristos –, Sfântul Evanghelist Marcu trece direct şi vorbeşte despre cel care a avut rolul de la Dumnezeu pentru a pregăti calea venirii lui Mesia“.

La slujbă au participat autorităţi locale şi judeţene, precum şi un mare număr de credincioşi.

Lăcaşul de cult a fost ridicat în perioada 1989-1992. Lucrările de pictură s-au realizat între anii 1992-1994, biserica fiind sfinţită pe 2 octombrie 1994.