Credincioșii Parohiei Câmpulungeanca din județul Buzău l-au avut duminică, 11 noiembrie 2018, în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei. Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din localitate, precum și un parastas pentru ctitorii și binefăcătorii lăcașului de cult, trecuți la cele veșnice.

Cântările liturgice au fost interpretate de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei.

Reflectând asupra textului evanghelic din Duminica a 25-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a rostit un cuvânt de învățătură despre înțelesurile Pildei samarineanului milostiv (cf. Luca 10, 25-37).

„Biserica este un spital duhovnicesc, în care singurul Doctor adevărat al sufletelor și al trupurilor noastre este Hristos. Iar preoții nu sunt decât instrumentele prin care El lucrează, pentru că au primit un har special – harul preoției, prin care dau dezlegarea păcatelor, apoi îi învață și îi îndrumă pe oameni, contribuind la însănătoșirea duhovnicească a acestora și la plasarea lor pe drumul ce duce către Împărăția lui Dumnezeu”, a afirmat Înaltpreasfinția Sa.

Împreună cu Arhipăstorul Buzăului și Vrancei au slujit: Pr. Cristian Asănache – protoiereu al Protopopiatului Râmnicu Sărat, Pr. Valeriu-Cristian Popoviciu – eclesiarhul Catedralei Voievodale „Adormirea Maicii Domnului” din Buzău, Pr. Ghiță Peneoașu – paroh al Parohiei Câmpulungeanca, precum și alți preoți din împrejurimi.

La final, persoanele care au sprijinit lucrările de zidire a lăcașului de închinare au primit diplome de vrednicie și icoane.

Situată în centrul satului Câmpulungeanca, biserica „Adormirea Maicii Domnului” a fost construită între anii 2008-2018, deoarece credincioșii sunt înaintați în vârstă și nu se mai pot deplasa până la marginea localității, unde se află biserica veche a parohiei, cu hramurile „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir”, pentru a participa la slujbele religioase.