Lucrările de renovare și înfrumusețare efectuate în acest an la pridvorul bisericii „Izvorul Tămăduirii” din curtea Spitalului Municipal Râmnicu Sărat au fost sfințite marți, 25 septembrie 2018. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, slujba a fost oficiată de Pr. Ionuț-Cristian Vuță – consilier la Sectorul Social-filantropic și misionar al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, împreună cu Pr. Nicolae Cane – slujitorul lăcașului de cult, și alți preoți invitați.

De asemenea, părintele consilier a sfințit o copie a icoanei Maicii Domnului „Prodromița”, aflată în lăcașul de rugăciune, precum și Biblioteca Misionară „Episcop Dionisie Romano” a bisericii. În bibliotecă sunt cărți religioase, care pot fi împrumutate de bolnavi în perioada petrecută în unitatea medicală.

Anul acesta se împlinesc 25 de ani de la construirea bisericii „Izvorul Tămăduirii”, care deservește nevoile spirituale ale personalului și pacienților din Spitalul Municipal Râmnicu Sărat, fiind deschisă și pentru ceilalți credincioși care doresc să participe la slujbele săvârșite în acest sfânt lăcaș.