De praznicul Izvorului Tămăduirii, vineri, 21 aprilie 2023, în mijlocul obștii monahale a Mănăstirii vrâncene Trotușanu s-a aflat Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei. Chiriarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica așezământului, aflată sub ocrotirea Sfântului Ierarh Nicolae și a Sfintei Mari Mucenițe Anastasia Romana, apoi a oficiat Aghiasma mică, împreună cu un sobor de șapte ieromonahi, preoți și diaconi, printre care s-au numărat arhim. Filaret Urse – duhovnicul Mănăstirii Trotușanu, și pr. Cristinel Popa – protopop al Protoieriei Panciu.

În predica rostită, Arhiepiscopul Ciprian a amintit că sărbătoarea din vinerea Săptămânii Luminate a fost instituită ca urmare a unei minuni petrecute în apropierea Constantinopolului, pe vremea împăratului Leon cel Mare (457-474), înainte de urcarea acestuia pe tron, căruia Maica Domnului i-a descoperit un izvor cu apă tămăduitoare. De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a precizat că toți creștinii sunt datori să o cinstească după cuviință pe Sfânta Fecioară Maria, cea mai curată, cea mai smerită și cea mai ascultătoare ființă umană, întrucât s-a învrednicit să coopereze cu Dumnezeu pentru îndeplinirea planului din veci hotărât cu privire la întruparea în istorie a Fiului Său Cel Unul-Născut, Mântuitorul Iisus Hristos.

În cadrul slujbei, absolventul de Teologie Pastorală Gabriel-Mugurel Anghel a fost hirotonit în treapta de diacon.

Potrivit tradiției, la finalul Sfintei Liturghii, soborul slujitorilor, în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, a săvârșit Sfințirea cea mică a apei, după o rânduială adecvată Săptămânii Luminate. Credincioșii prezenți au fost binecuvântați cu aghiasmă și au primit apă sfințită din vasele special pregătite pentru acest praznic.

Răspunsurile la strană au fost date de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei.

Stavrofora Dionisia Borcea – stareța Mănăstirii Trotușanu, i-a mulțumit Arhipăstorului locului pentru slujire și pentru purtarea de grijă arătată față de așezământul monahal, dăruindu-i o icoană a Izvorului Tămăduirii.