Biserica Parohiei buzoiene Căpățânești și-a prăznuit duminică, 23 aprilie 2023, ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință. În ziua hramului lăcașului de cult, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a săvârșit Sfânta Liturghie, apoi a sfințit noul complex parohial. Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei a dat răspunsurile la strană.

În soborul slujitor s-au aflat: pr. Valentin-Bogdan Ene – consilier eparhial la Sectorul Economic-financiar, pr. paroh Claudiu-Gigel Panait – consilier eparhial la Sectorul Agricol, viticol și silvic, pr. Constantin Călin – protopop al Protoieriei Buzău I, pr. Nicolae Moraru – profesor la Seminarul Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul” din Buzău, precum și alți clerici invitați.

În omilia adresată credincioșilor prezenți, Ierarhul a reliefat învățăturile desprinse din pericopa evanghelică a Duminicii a 2-a după Paști (Ioan 20, 19-31), vorbind despre îndoiala Sfântului Apostol Toma cu privire la Învierea Mântuitorului din morți și despre modul în care acesta a ajuns, în cele din urmă, să-și afirme cu toată convingerea credința în Hristos Cel răstignit și înviat, prin cuvintele: „Domnul meu și Dumnezeul meu!” (Ioan 20, 28).

La momentul îndătinat din cadrul Sfintei Liturghii, diaconul Gabriel-Mugurel Anghel a fost hirotonit în treapta de preot, pe seama Parohiei Lanurile din Protoieria Râmnicu Sărat, județul Buzău.

După slujbă, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a binecuvântat noul complex al Parohiei Căpățânești, construit între anii 2021-2023, care cuprinde o cancelarie, o capelă mortuară și o casă praznicală, alcătuită din sală de mese și bucătărie.

Pentru rodnica sa lucrare pastorală și edilitară, părintele paroh Claudiu Panait a fost răsplătit cu Diploma de vrednicie „Episcopul Chesarie” cu insignă. De asemenea, domnul Constantin Dumitru – primarul comunei Mărăcineni, a primit Ordinul „Sfântul Mucenic Sava de la Buzău” (clasa a II-a) cu cruce și insignă, în semn de apreciere pentru sprijinul acordat bisericii din satul Căpățânești, dar și celorlalte biserici din comună.