În ziua praznicului Bunei Vestiri, vineri, 25 martie 2022, biserica Banu din municipiul Buzău și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a săvârșit Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur unită cu Vecernia, împreună cu un sobor de opt preoți și diaconi, în lăcașul de cult care datează din prima jumătate a secolului al XVIII-lea.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a reliefat importanța acestei sărbători închinate Maicii Domnului pentru mântuirea oamenilor.

„«Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine și puterea Celui Preaînalt te va umbri» (Luca 1, 35) au fost cuvintele cheie, rostite de Arhanghelul Gavriil, din care Sfânta Fecioară a înțeles că Dumnezeu a ales-o să îndeplinească o misiune specială, în lucrarea de mântuire a neamului omenesc, prin nașterea mai presus de fire a Celui Care fusese promis strămoșilor Adam și Eva, înainte de izgonirea lor din Grădina Edenului. Căci «Sfântul care Se va naște din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema» (Luca 1, 35), a adăugat îngerul, dându-i de înțeles că zămislirea Pruncului în pântecele ei preacurat se va face prin puterea creatoare a Duhului Sfânt, Care, pogorându-Se peste ea, o va îndumnezei, făcând-o vrednică de a primi dumnezeirea Cuvântului și de a naște fiu, prin depășirea legilor firii. Încât Cel ce urma să Se nască pe această cale supranaturală nu era un om simplu sau un om sfințit, ca Ioan Botezătorul, ci «Sfântul» prin excelență, Fiul lui Dumnezeu Cel Preaînalt, Care, din iubire smerită față de oameni, S-a făcut om pentru ca omul să devină dumnezeu după har, potrivit expresiei Sfântului Athanasie cel Mare. Fecioara Maria devenea astfel «scara» din vedenia patriarhului Iacov (cf. Facerea 28, 10-22), pe care urma să coboare Dumnezeu pe pământ, pentru ca, ulterior, să-l înalțe pe om la ceruri, a arătat Ierarhul.

În continuare, pr. paroh Ionuț-Radu Vintilă, consilier eparhial, i-a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian pentru slujire și binecuvântare, amintind că anul acesta se împlinesc 300 de ani de la punerea pietrei de temelie a bisericii „Buna Vestire”-Banu din Buzău, fost așezământ monahal.

La momentele rânduite din cadrul Sfintei Liturghii, diaconul Silviu-Iulian Roșca a fost hirotonit în treapta de preot, pe seama Parohiei Bizighești, Protoieria Focșani II, iar tânărul Viorel Manole, absolvent de Teologie Pastorală, a fost hirotonit în treapta de diacon.

Sărbătoarea hramului s-a încheiat cu oficierea unei slujbe de pomenire pentru ctitorii, binefăcătorii și slujitorii sfântului lăcaș, trecuți la cele veșnice.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei a dat răspunsurile la strană.