Biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Râmnicu Sărat și-a sărbătorit duminică, 14 octombrie 2018, hramul. În ziua de prăznuire a ocrotitoarei lăcașului de cult, câteva sute de credincioși au participat la Sfânta Liturghie săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei. La final, ierarhul a oficiat și o slujbă de pomenire pentru ctitorii și slujitorii sfântului lăcaș, trecuți la cele veșnice.

Referindu-se la fragmentul evanghelic despre pilda semănătorului (cf. Luca 8, 5-15), Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a evidențiat, în omilia duminicală, însemnătatea răspândirii cuvântului lui Dumnezeu în sufletele oamenilor.

„Pentru a rodi cuvântul lui Dumnezeu în inima ta, aceasta trebuie să fie curată, adică sinceră, lipsită de viclenie. Este de la sine înțeles că Dumnezeu Cel bun, milostiv, drept, Adevărul prin excelență, nu poate să încapă într-o inimă vicleană, ci doar în inima oamenilor sinceri și buni. Pe aceștia îi are în vedere Mântuitorul Iisus Hristos, lăudându-i în cele din urmă, pentru că, prin muncă susținută, săvârșită întru răbdare, fac în așa fel încât cuvântul lui Dumnezeu să rodească însutit”, a afirmat Înaltpreasfinția Sa.

Totodată, chiriarhul locului a vorbit despre cinstirea deosebită a Sfintei Cuvioase Parascheva în țara noastră, „una dintre cele mai populare sfinte, făcându-și simțită prezența în viața dreptcredincioșilor creștini care înțeleg să trăiască potrivit poruncilor evanghelice, așa cum a trăit ea, în secolul al XI-lea”.

Din soborul slujitorilor au făcut parte: Pr. Marian Gegea – consilier eparhial la Sectorul Cimitire, monumente și servicii funerare, Pr. Cristian Asănache – protopop al Protoieriei Râmnicu Sărat și parohul bisericii „Sfânta Cuvioasă Parascheva”, Pr. Aurel Crăciun – slujitor la aceeași biserică, Pr. Ionel Baciu – secretarul Protoieriei Râmnicu Sărat, și Pr. Marius Asănache – Parohia Nicolești.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei a oferit răspunsurile liturgice.