Credincioșii Parohiei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din municipiul Buzău au sărbătorit joi, 29 iunie 2023, hramul bisericii lor. Cu această ocazie, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a săvârșit Sfânta Liturghie, precum și o slujbă de pomenire pentru ctitorii sfântului lăcaș, trecuți la cele veșnice.

Împreună cu Ierarhul locului au slujit: pr. Marian Gegea, vicar administrativ eparhial; pr. Dan Necula, consilier eparhial; pr. paroh Mitică Bălan, inspector bisericesc; pr. Constantin Călin, protopop al Protoieriei Buzău I; pr. Adrian Cheagă, îmbisericit pe seama Parohiei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Buzău.

În predica sa, Întâistătătorul Eparhiei Buzăului și Vrancei a evocat pilda de viețuire a celor doi mari Apostoli prăznuiți în data de 29 iunie.

„Sfinții Apostoli Petru și Pavel ne învață că nu este suficient să fim creștini doar cu numele, ci trebuie să ne asumăm și riscurile propovăduirii și mărturisirii credinței noastre în Mântuitorul Iisus Hristos Cel răstignit, înviat și înălțat la ceruri. De asemenea, ei ne mai învață virtuțile care trebuie să caracterizeze viața unui ucenic al lui Hristos: credința dreaptă și statornică, răbdarea, blândețea și, îndeosebi, jertfa, care este expresia iubirii față de Dumnezeu, întoarsă către aproapele nostru. Biserica a rânduit să îi cinstim astăzi pe cei doi corifei ai Apostolilor, în primul rând, prin participarea la Sfânta Liturghie, apoi meditând la modul în care și-au trăit viața și străduindu-ne să le urmăm pilda de viețuire. Tuturor celor care purtați numele Sfinților Apostoli Petru și Pavel vă doresc multă sănătate, pace și bucurie sfântă”, a afirmat Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian.

La momentul îndătinat din cadrul Sfintei Liturghii, diaconul Felix-Teodor Șerban a fost hirotonit în treapta de preot, pe seama Parohiei Pădureni din Protoieria Panciu, județul Vrancea.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei a dat răspunsurile la strană.