Comunitatea Parohiei „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” din cartierul Sud al municipiului Focșani s-a aflat duminică, 2 iulie 2023, în sărbătoare. În ziua de prăznuire a ocrotitorului bisericii parohiale, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în prezența a câteva sute de credincioși.

Din soborul slujitorilor au făcut parte: pr. Oscar Frunză, protopop al Protoieriei Focșani II; pr. Adrian Papuc, secretar al aceleiași protoierii; pr. paroh Sorin Dragnia; pr. Ioan Ploscaru, de la Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Focșani; părintele Valerică Cristiean, preot capelan la Penitenciarul Focșani; preoții pensionari Gheorghe Constantin și Emilian Șerban.

În cadrul Sfintei Liturghii, Sorin Frățiloiu, absolvent de Teologie Pastorală, a fost hirotonit în treapta de diacon.

Pentru rodnica slujire pastoral-misionară și administrativ-gospodărească, pr. Valerică Cristiean a fost hirotesit iconom stavrofor, iar pr. Sorin Dragnia a primit Diploma de vrednicie „Episcopul Chesarie” cu insignă.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei.

Biserica „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” din Focșani a fost ridicată între anii 2001-2006, fiind târnosită în data de 24 iunie 2007. După finalizarea lucrărilor de pictură, în ziua de 24 iunie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a sfințit veșmântul iconografic al lăcașul de închinare.