Duminică, 26 octombrie 2014, începând cu ora 8.00, Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, va sfinţi biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ din municipiul Focşani. În continuare, ierarhul, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, va oficia Sfânta Liturghie în locaşul de cult.

Biserica a fost ctitorită, în anul 1815, de marele serdar Constantin Dinică Robescu. În 1899, urmaşul familiei, Ioan Robescu, a donat locaşul de rugăciune Garnizoanei Focşani, devenind astfel capelă militară; a funcţionat cu acest statut până în 1948, când a redevenit biserică de mir.

În urma degradării provocate de cele două mari cutremure, din 1948 şi 1977, sfântul locaş a fost renovat în totalitate. Prin osteneala preotului paroh Costică Popa şi cu sprijinul enoriaşilor, au fost refăcute acoperişul şi faţada exterioară, iar în interior, pictura a fost restaurată, pardoseala înlocuită şi Sfânta Masă refăcută din marmură.