Duminica a 20-a după Rusalii, 19 octombrie 2014, a fost zi de mare sărbătoare pentru credincioşii Parohiei buzoiene Pătârlagele II. Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, a târnosit biserica „Înălţarea Domnului“ din localitate, apoi a oficiat Sfânta Liturghie în locaşul de cult, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. Răspunsurile la strană au fost date de grupul psaltic misionar al eparhiei.

„Pentru că i se aplică trei Sfinte Taine, locaşul de cult este asimilat cu o persoană umană, întrucât numai pruncul, când este botezat, este uns cu Sfântul şi Marele Mir şi apoi împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos. Prin aceasta, Sfinţii Părinţi au vrut să scoată în evidenţă faptul că edificiul acesta nu este unul oarecare, ci cu totul special. Se deosebeşte prin arhitectură, prin veşmântul liturgic din interior – pictura – şi prin faptul că i s-au administrat trei Sfinte Taine, care-l aseamănă cu persoana umană. Aşadar, devine o biserică însufleţită, pentru că pe Sfânta Masă, în Sfântul Altar, sălăşluieşte întotdeauna Mântuitorul Hristos, Capul Bisericii, iar dumneavoastră, credincioşii, botezaţi în numele Sfintei Treimi, sunteţi mădulare vii ale Trupului lui Hristos“, a precizat Înaltpreasfinţia Sa, în cuvântul rostit la finalul rânduielii de sfinţire a bisericii.

Locaşul de rugăciune a fost ridicat în perioada 1933-1938, ctitor fiind negustorul pătârlăgean Colan Ion; în anul 1938 s-a sfinţit de către episcopul Ghenadie Niculescu. De-a lungul timpului, biserica a suferit grave avarii, din cauza cutremurelor şi a intemperiilor. Prin osteneala preotului paroh Cristinel Drugea şi cu sprijinul enoriaşilor, în ultimii ani, sfântul locaş a fost renovat şi împobobit cu pictură din nou.

La slujbe au participat numeroşi credincioşi din parohie şi din împrejurimi. Toţi cei prezenţi au avut posibilitatea, după tradiţie, să treacă prin Sfântul Altar şi să se închine.