Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, în parteneriat cu Protoieria Pătârlagele și Asociația Femeilor Ortodoxe din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, a organizat vineri seara, 20 decembrie 2019, cea de-a 5-a ediție a concertului de colinde „Hristos Se naște, slăviți-L!”.

Evenimentul a avut loc în biserica parohială și a fost deschis de membrii Ansamblului „Ciobănașul” al Școlii Generale „Pamfil Georgian” din Gura Teghii, coordonați de domnul profesor Filică Baroian, care au interpretat o suită de colinde autentice, specifice zonei din care provin.

Prin tradiție, colindătorii cântau mai întâi în biserică, unde primeau, pe lângă daruri, și binecuvântarea preotului, pentru a începe colindatul pe la casele gospodarilor. Această tradiție a fost respectată și de elevii reuniți în Corul Liceului Teoretic „Nicolae Iorga” din Nehoiu, pregătiți de doamna profesoară Neluța Mirela Furtună, care i-au încântat pe spectatori cu frumoasele colinde interpretate.

În continuarea spectacolului, Corul bărbătesc „Cantus Domini”, condus de părintele arhidiacon profesor Răzvan Constantin Ștefan, care a acceptat, pentru al doilea an consecutiv, invitația părintelui paroh Bogdan Furtună, a oferit un adevărat regal de colinde, înălțând sufletele celor prezenți și transmițând emoția și bucuria praznicului Nașterii Domnului. Invitat de onoare al corului a fost tenorul Adrian Dumitru al Operei Naționale din București.

La final, Moș Crăciun a împărțit copiilor daruri.