La capela Spitalului Municipal Râmnicu Sărat, în după-amiaza zilei de duminică, 16 iunie 2024, a fost adusă spre închinare, de la Mănăstirea Ciolanu, racla în care se păstrează un fragment din moaștele Sfântului Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon. Evenimentul avut loc în cadrul Proiectului Hristos, Doctorul sufletelor și al trupurilor, inițiat de Sectorul Social-filantropic și misionar al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei.

Cu această ocazie, pr. Ionuț Constantin, consilier eparhial de resort, împreună cu un sobor de 12 preoți de caritate buzoieni și vrânceni, precum și alți preoți din diferite parohii, a săvârșit Taina Sfântului Maslu în fața lăcașului de cult al unității spitalicești, în prezența unui număr însemnat de credincioși, pacienți deplasabili și cadre medicale. Bolnavii din spital au avut posibilitatea să se închine la racla cu moaștele Sfântului Pantelimon, pe care preoții au purtat-o prin toate saloanele, stropindu-i cu aghiasmă pe cei aflați în suferință și dăruindu-le acestora iconițe și metaniere.

În cuvântul de învățătură, părintele consilier a vorbit despre importanța conlucrării preotului de spital cu medicul în actul îngrijirii bolnavilor, arătând că Dumnezeu este „Doctorul sufletelor și al trupurilor”, Care înfăptuiește vindecările atât prin mâna preotului, cât și prin mâna medicului.

La final, domnul Adrian Danielescu, managerul instituției medicale, și domnul Sorin Cîrjan, primarul municipiului Râmnicu Sărat, au primit din partea Centrului Eparhial câte o icoană cu Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon.

Preotul de caritate Cosmin-George Roșu a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian pentru faptul că a binecuvântat aducerea cinstitelor moaște la capela Spitalului Municipal Râmnicu Sărat și părintelui consilier Ionuț Constantin pentru însoțirea acestora, dar și celorlalți preoți pentru împreună-slujire și dreptcredincioșilor creștini pentru participare.

Pr. Cosmin-George Roșu

Capela Spitalului Municipal Râmnicu Sărat