Respectând tradiția creștină, un grup de colindători, alcătuit din preoți și cântăreți bisericești de la parohii din municipiul Focșani, a fost prezent vineri, 23 decembrie 2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, alături de bunicii noștri, găzduiți în Căminul pentru Persoane Vârstnice Focșani.

Armonia cântărilor a trezit amintiri, a adus emoție și a făcut ca oaspeții și gazdele să se simtă parte din aceeași familie; și-au strâns mâinile, au depănat amintiri și au împărțit daruri.

Din partea protoieriilor Focșani I și Focșani II, gazdele au primit calendare bisericești, fructe, veste groase și șosete de iarnă, iar colindătorii au fost răsplătiți cu felicitări și obiecte confecționate cu răbdare de mâinile pricepute ale bătrânilor.

Inițiatorul acestei activități, părintele protoiereu Aurel Boțan, a promis că ne vom regăsi în aceeași formulă și pe parcursul anului viitor.

Pr. protopop Oscar Frunză

Protoieria Focșani II