Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, marți, 14 februarie 2023, Parohia Satu Nou din Protoieria Panciu, județul Vrancea, a desfășurat o nouă activitate de donare de sânge, ca parte a Campaniei naționale Donează sânge, salvează o viață!, organizată de Patriarhia Română.

În cadrul acestei acțiuni, 20 de credincioși, însoțiți pr. paroh Răzvan Mihai Bucă, s-au prezentat la Centrul de Transfuzie Sanguină Vrancea, unde au reușit să doneze o cantitate de aproximativ 9 litri de sânge.

Este al treilea an consecutiv în care tinerii din parohia noastră se implică într-o astfel de activitate, motivați să arate că, pentru a face bine, nu e nevoie decât de voință. Nădăjduim ca gestul nostru să fie urmat și de alte persoane care înțeleg chemarea Mântuitorului Hristos de a fi alături de cei aflați în suferință”, a declarat pr. Răzvan Mihai Bucă.