Prima săptămână din Postul Păresimilor a fost întâmpinată şi de elevii Seminarului Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul“ din Buzău. La Paraclisul arhiepiscopal „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“, slujba Canonului Sfântului Andrei Criteanul a fost oficiată, miercuri, 5 martie 2014, de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei.

„Citind Canonul de pocăinţă al Sfântului Andrei Criteanul în acest sfânt locaş, fără îndoială, pe oricine a trecut prin această şcoală şi prin acest paraclis l-ar fi năpădit amintirile şi emoţiile. În urmă cu ceva timp, dar parcă a fost ieri, alaltăieri, asemenea elevilor seminarişti de acum, îndrumaţi şi pe vremea aceea de părintele director, Sava Gheorghe, veneam şi ne rugam aici cu părinţii profesori, fiind pătrunşi la suflet şi la inimă de mesajul extraordinar al acestui canon de pocăinţă, care se săvârşeşte cu mai multă luare aminte şi cu mai mult fast liturgic, să spunem, în Biserica noastră Ortodoxă Română decât în alte Biserici“, a spus Înaltpreasfinţia Sa.

La slujbă au participat preoţi profesori, seminarişti, dar şi credincioşi.