Catedrala copiilor din municipiul Buzău și-a sărbătorit marți, 12 aprilie 2022, ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Mucenic Sava. În cursul dimineții, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a sfințit paraclisul nou-amenajat la demisolul lăcașului de cult, care a primit hramul „Toți Sfinții”, apoi a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de ieromonahi, preoți și diaconi, între care s-au aflat părinți consilieri eparhiali, protoierei, slujitorii catedralei, dar și alți clerici invitați. Cântările liturgice au fost interpretate de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a vorbit credincioșilor despre sfântul sărbătorit în această zi, primul dintre sfinții ocrotitori ai Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei.

„Astăzi îl cinstim, după cuviință, pe unul dintre deja binecunoscuții mucenici ai Bisericii noastre strămoșești, Sfântul Sava de la Buzău, oarecând numit impropriu «Gotul», pentru că nu a fost de neam got, ci s-a născut, a trăit, L-a mărturisit pe Hristos și a primit mucenicia pe pământul românesc, mai exact pe teritoriul Eparhiei noastre, în apa râului Buzău. Sfântul Mucenic Sava s-a născut în anul 334 și a murit, ca martir, la 12 aprilie 372, sfințind, prin jertfirea vieții sale, acest pământ al Eparhiei de la Curbura Carpaților. Puțini sfinți au intrat în conștiința Bisericii cu date atât de precise, în urma actelor martirice care s-au scris din vremea aceea. Noi avem Scrisoarea Bisericii din Goția – înțelegând aici Episcopia ortodoxă locală – către Biserica din Capadocia, păstorită de Sfântul Vasile cel Mare, arhiepiscopul Cezareei, în care ni se prezintă un portret duhovnicesc al Sfântului Sava: om drept, cuviincios, neprihănit, care îndeplinea slujirea de psalt sau cântăreț bisericesc, apropiat de preoții Sansalas și Gutticas, fiind chemat de Dumnezeu, în perioada sărbătoririi Sfintelor Paști, să Îl mărturisească pe Hristos chiar cu prețul vieții. De atunci și până astăzi, Sfântul Sava este rugător și mijlocitor în fața Tronului ceresc pentru toți creștinii, dar mai ales pentru urmașii celor în mijlocul cărora a trăit cândva”, a menționat Chiriarhul locului.

După Sfânta Liturghie, a avut loc premierea câștigătorilor concursului 1650 de ani de la martiriul Sfântului Sava – ocrotitorul județului Buzău, organizat de Seminarul Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul” din Buzău, Inspectoratul Școlar Județean Buzău și Instituția Prefectului Județului Buzău. S-au înscris 304 elevi, de la toate nivelurile preuniversitare (primar, gimnazial, liceal), cu lucrări literare sau plastice dedicate Sfântului Mucenic Sava sau Catedralei copiilor. În urma jurizării, s-au acordat 27 de premii, pentru toate secțiunile și categoriile de vârstă, câștigătorii primind, printre alte daruri de la instituțiile organizatoare, și cărți religioase din partea Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei.

Sărbătoarea hramului s-a încheiat cu sfințirea crucii bizantine și a bustului Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu, sculptate în piatră și amplasate în Parcul „Sfinții Martiri Brâncoveni” din vecinătatea lăcașului de închinare.

Cu această ocazie, Părintele Arhiepiscop Ciprian a oferit câte o icoană a Sfântului Sava și medalia jubiliară dedicată Episcopului Chesarie al Buzăului dlui Lucian Romașcanu, ministrul Culturii, și dlui Constantin Toma, primarul municipiului Buzău, în semn de recunoștință pentru susținerea lucrărilor de înfrumusețare a Catedralei copiilor.