Parohia buzoiană Gherăseni și-a sărbătorit miercuri, 12 iulie 2023, cel de-al doilea hram, închinat Sfântului Cuvios Paisie Aghioritul. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în prezența a numeroși credincioși din parohie și din împrejurimi.

În soborul de slujitori s-au aflat: pr. Marius-Daniel Ciobotă, protopop al Protoieriei Buzău II, pr. paroh Gheorghe Stoica, pr. coslujitor Alin-Ioan Zamfirescu, pr. Constantin Grigore (Parohia „Tuturor Sfinților”-Eroi din Buzău), pr. Marius-Ștefan Nae (Parohia Cremenea), pr. Marian Crăciun (Parohia Smeeni) și pr. Ciprian Bolocan (Parohia Ticușu Vechi, județul Brașov).

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a vorbit despre Sfântul Cuvios Paisie Aghioritul, unul dintre cei mai mari monahi care au viețuit în Sfântul Munte Athos, în secolul al XX-lea, precizând că acesta s-a distins printr-o viață trăită în rugăciune, în smerenie, în ascultare, în răbdare și în dragoste față de oameni.

La sfârșitul Sfintei Liturghii a fost oficiată slujba Parastasului pentru ctitorii și binefăcătorii lăcașului de închinare, mutați la Domnul. Cântările liturgice au fost interpretate de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei.

Părintele Gheorghe Stoica i-a mulțumit Chiriarhului locului pentru binecuvântarea adusă comunității și i-a dăruit o icoană a Sfântului Paisie Aghioritul.

Biserica Parohiei Gherăseni are ca hram principal sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, fiind resfințită în data de 5 septembrie 2021, după ce a trecut printr-un amplu proces de restaurare.