În Duminica a 5-a după Rusalii, 9 iulie 2023, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a slujit în Parohia buzoiană Zoița. Credincioșii din localitate și din parohiile învecinate au participat la Sfânta Liturghie săvârșită de Înaltpreasfinția Sa în biserica „Adormirea Maicii Domnului.

Soborul slujitor a fost format din pr. Cristian Asănache, protopop al Protoieriei Râmnicu Sărat, pr. Ion Gheorghe (Parohia „Sfântul Apostol Toma” din Râmnicu Sărat), pr. paroh Valentin Ignat, pr. Gabriel Moraru (Parohia Heliade Rădulescu), pr. Victor-Cristian Marin (Parohia Costieni) și pr. Gabriel-Mugurel Anghel (Parohia Lanurile).

La momentul rânduit din cadrul Sfintei Liturghii, diaconul Sorin Frățiloiu a fost hirotonit în treapta de preot, pe seama Parohiei Valea Sibiciului din Protoieria Pătârlagele, județul Buzău.

Răspunsurile la strană au fost date de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei.

Pentru contribuția adusă la buna desfășurare a vieții bisericești în Parohia Zoița, domnii Ionel Brânzea și Vasile Robe au primit Hrisovul de binecuvântare „Sfântul Mucenic Sava de la Buzău” și câte o icoană a Maicii Domnului.

Biserica din satul Zoița a fost construită între anii 1902-1904, la inițiativa și prin strădania preotului Dimitrie Petrescu. De-a lungul timpului, lăcașul de cult a fost grav avariat din cauza războiului și a intemperiilor, trecând prin ample lucrări de consolidare și renovare.