Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, Sectorul Cultural-educațional al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei organizează, în perioada 1 martie – 1 iunie 2022, Concursul Glasul rugăciunii mele, care se va desfășura la nivelul parohiilor și unităților de învățământ de pe raza acestora, adresându-se elevilor de gimnaziu și de liceu.

Concursul se înscrie în seria manifestărilor dedicate Anului omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului, cuprinzând trei secțiuni: literară (o poezie/un eseu/o compunere despre importanța și roadele rugăciunii, de maximum 4 pagini; o scrisoare către Dumnezeu despre experiența rugăciunii, de maximum 2 pagini; o rugăciune către Dumnezeu pentru toți cei din școală – profesori și elevi), artistică (creație plastică – pictură, grafică; suport de lucru: bloc de desen, canvas, sticlă, lemn; dimensiune: A4/A3) și multimedia (interviu – mărturii de credință, interviu cu un părinte duhovnicesc; film despre puterea rugăciunii; instantanee fotografice – colțul meu de rugăciune).

Lucrările vor fi trimise la adresa de e-mail: catehizarebzvn@gmail.com, până în data de 1 iunie 2022, ora 22:00.

Conceptul concursului și fișele de înscriere, în format PDF, poate fi găsite aici.