Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, Protoieria Panciu, în parteneriat cu Liceul Teoretic „Ioan Slavici” din Panciu, a organizat Concursul interjudețean Mărturii ale credinței, în cadrul Proiectului educativ Liceenii către tinda raiului – un dialog cu tinerii. Vineri, 21 iunie 2019, la sediul protoieriei, a avut loc jurizarea lucrărilor înscrise în competiție.

Elevi din 14 județe au participat la cele trei secțiuni ale concursului: Creație digitală – „Satul sufletului meu”; Creație plastică – „Satul românesc, trecut și prezent”; „Biserica din parohia mea – loc de întâlnire cu Dumnezeu” – prezentarea istoriei și tradiției bisericii parohiale de către echipe formate din maximum 4 elevi.

Comisia de jurizare a avut următoarea componență: Pr. Cristinel Popa – protopop al Protoieriei Panciu, Pr. Mihai Grădinaru – secretar al Protoieriei Panciu, Pr. Gabriel Păun – Parohia Tulnici, și Prof. Liliana Popa – Liceul Teoretic „Ioan Slavici” din Panciu.

La fiecare secțiune au fost acordate câte un premiu I, II, III și o mențiune. Toți elevii participanți au primit diplome, icoane și cărți de rugăciune.

Concursul interjudețean Mărturii ale credinței a avut ca scop stimularea interesului tinerei generații pentru cunoașterea trecutului și adevăratelor valori ale unui popor, prin promovarea respectului față de valorile religios-morale, educaționale, culturale, estetice și artistice.