Preoţii din Protoieriile Buzău I şi Buzău II au participat miercuri, 16 octombrie 2013, la conferinţele semestriale de toamnă. Lucrările s-au ţinut în Biserica „Buna Vestire” – Banu, respectiv Biserica „Naşterea Maicii Domnului” – Greci din Buzău, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei.

„Dacă la conferinţa din primăvară s-a vorbit mai mult despre importanţa Edictului de la Mediolanum (Milano de astăzi) şi efectele benefice asupra Bisericii în ansamblul ei, dar şi asupra popoarelor care urmau să treacă la creştinism, acum, potrivit recomandărilor Sfântului Sinod, s-a hotărât ca să se abordeze această temă care ne sugerează ce au făcut concret Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena pentru Biserică, după momentul convertirii marelui împărat Constantin şi apoi după ce a acordat libertate religioasă creştinilor”, a spus Înaltpreasfinţia sa.

În cadrul celor două conferinţe au fost prezentate referate cu tema „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, susţinători ai Bisericii”, în contextul manifestărilor programate în acest an la nivelul Patriarhiei Române.

În continuarea lucrărilor au fost dezbătute o serie de probleme pastoral-misionare şi administrativ-gospodăreşti cu care preoţii din cele două protopopiate se confruntă.

Întrunirile preoţeşti semestriale de toamnă vor continua în perioada următoare în celelalte protoierii din judeţele Buzău şi Vrancea.