Copiii de la Grădiniţa «Căsuţa Piticilor», în vizită la Centrul Eparhial din Buzău

Copiii înscrişi în grupa mare a Grădiniţei „Căsuţa Piticilor“ din municipiul Buzău au vizitat, joi, 22 octombrie 2015, Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei. Printre obiectivele vizitate s-au numărat Biblioteca eparhială „Ghenadie Episcopul“, Catedrala voievodală „Adormirea Maicii Domnului“, Muzeul bisericesc eparhial şi Seminarul Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul“. Preşcolarii au fost întâmpinaţi, la vechea catedrală, de Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, care i-a binecuvântat şi i-a îndemnat la rugăciune, alături de educatoare şi părinţi. Cei mici au primit din partea ierarhului iconiţe şi mai multe daruri, constând în dulciuri, fructe, cărţi şi creioane de colorat.

Acţiunea face parte din seria de activităţi cu tema „Cunoaşterea comunităţii“ din programa preşcolarilor.

„Ne dăm seama, pe zi ce trece, că aceşti copilaşi sunt vulnerabili, din cauza a ceea ce se întâmplă în societatea românească şi nu numai. De aceea, ne bucurăm când factorii educaţionali principali – Biserica, Familia şi Şcoala – cooperează aşa cum se cuvine, pentru formarea viitoarelor caractere. Am fost plăcut impresionat să constat că i-au învăţat şi rugăciuni, aşa cum s-a văzut, când au rostit în catedrală rugăciunea «Înger, îngeraşul meu…»; cunosc spaţiul bisericesc, ştiu cine este preotul şi care este rolul său, şi, totodată, conştientizează, chiar de la o vârstă fragedă, că este nevoie să îi asculte pe părinţi, pe educatoare, pe toţi aceia care le vor binele. Să ne ajute Dumnezeu ca tot mai mulţi profesori, învăţători şi educatoare să gândească şi să acţioneze în acest spirit; să solicite cooperarea Bisericii, pentru a-i plasa pe copilaşi pe linia corespunzătoare vieţuirii creştine“, a declarat Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian.

Grădinţia „Căsuţa Piticilor“ are patru grupe de copii, coordonaţi de patru educatoare, şi funcţionează ca structură a Seminarului Teologic din Buzău.