Credincioșii din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei sunt așteptați la Marșul pentru viață, care va avea loc sâmbătă, 25 martie 2017, în ziua praznicului Bunei Vestiri. Ajută mama și copilul! Ei depind de tine este tema ediției din acest an, care oferă posibilitatea dezbaterii cu privire la necesitatea sprijinirii femeilor aflate în criză de sarcină și, totodată, continuă descurajarea practicării avortului.

În municipiul Buzău, punctul de plecare al Marșului pentru viață este Parcul Crâng. Începând cu ora 16:00, participanții vor parcurge traseul: Parcul Crâng, Bd. Nicolae Bălcescu, Catedrala Copiilor Sfântul Sava și Catedrala Arhiepiscopală Înălțarea Domnului.

În municipiul Focșani, Marșul pentru viață va începe tot la ora 16:00 și se va desfășura pe traseul: Biserica din cadrul Unității Militare, Bd. Unirii și Piața Unirii.

De asemenea, și în alte orașe din județele Buzău și Vrancea va fi organizat Marșul pentru viață, după cum urmează:

• Nehoiu, ora 14:00; traseu: Catedrala Sfântul Gheorghe, 1 Decembrie 1918, Spitalul Orășenesc, Str. Al. I. Cuza, DN 10 și Catedrala Sfântul Gheorghe;
  • Râmnicu Sărat, ora 14:00; traseu: Magazinul Victoria, Principală, Spitalul Municipal și Primăria Municipiului Râmnicu Sărat;
  • Adjud, ora 15:00; traseu: Biserica Buna Vestire și Biserica Cuvioasa Parascheva.

Organizatorii evenimentului sunt: Asociația Studenți pentru Viață, Fundația pentru Copii Sfântul Sava de la Buzău, Asociația Sfântul Stelian, ocrotitorul copiilor din Focșani, Unity in Values Association, Asociația Părinți pentru Ora de Religie (APOR) – filialele Buzău, Vrancea, Nehoiu și Râmnicu Sărat, având sprijinul și binecuvântarea Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei

Foto: marsulpentruviata.ro