Credincioșii din orașul buzoian Nehoiu au primit duminică, 21 iulie 2024, vizita Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei. Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica din localitate, cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, considerată catedrala acestei zone, datorită dimensiunilor sale impresionante.

Din soborul slujitorilor au făcut parte: pr. paroh Bogdan Furtună, pr. pensionar Gheorghe Furtună, pr. Daniel Ene, paroh al Parohiei Valea Nehoiașului, pr. George Răduca, paroh al Parohiei Bâscenii de Sus, arhid. Daniel Dumitrică, secretar eparhial, și arhid. Laurențiu Manea.

În omilia adresată credincioșilor, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a reliefat sensurile duhovnicești ale textului evanghelic din Duminica a 4-a după Rusalii (Matei 8, 5-13), care ne relatează vindecarea slugii sutașului din Capernaum.

„Sutașul și-a pus toată credința și nădejdea în Iisus Hristos, că avea să îl vindece pe slujitorul său. Pentru acest lucru, Mântuitorul Și-a exprimat admirația față de ofițerul roman, lăudându-i credința, în comparație cu cea a evreilor, care era foarte puțină. A mai spus și că, după Judecata universală, cei care s-au considerat aleși și credincioși, prin excelență, vor avea mari surprize. Spre exemplu, în Împărăția lui Dumnezeu, vor sta la masa Tatălui mulți de la răsărit și de la apus, adică oameni proveniți dintre neamurile păgâne – așa cum era și sutașul, care a depășit în credință și smerenie pe cei prezenți, în acele timpuri, în Țara Sfântă, poate chiar și pe unii dintre ucenicii Mântuitorului, care nu ajunseseră la înțelepciunea de a-L vedea în Iisus din Nazaret pe Însuși Mesia. Ucenicii încă se aflau departe de această credință și cunoaștem unele împrejurări în care s-au îndoit de dumnezeirea Sa, percepându-L ca pe un simplu om. Vedem, așadar, cât de important este să ne întâlnim cu toții în credința pe care o mărturisim și să ne străduim ca această credință să fie, în primul rând, dreaptă – întemeiată pe Sfânta Scriptură și pe tălmăcirea ortodoxă a acesteia, realizată de Sfinții Părinți ai Bisericii –, apoi să fie una tare, statornică și neîndoielnică”, a explicat Chiriarhul locului.

În cadrul Sfintei Liturghii, tânărul Nicolae Badea, absolvent de Teologie Pastorală, a fost hirotonit în treapta de diacon.

Răspunsurile la strană au fost date de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei.