Cu ocazia praznicului Învierii Domnului, Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei a întins o mână de ajutor familiilor defavorizate din cele două județe ale Eparhiei. Astfel, 200 de familii nevoiașe din Buzău și Vrancea au primit pachete cu alimente pentru pregătirea mesei de Paști. Printre beneficiari, s-au numărat și persoanele hipoacuzice din cadrul Asociației 1 iunie 2001 Buzău.

Acțiunea a fost organizată de Sectorul Social-Filantropic, în colaborare cu protoieriile și cu mai multe parohii buzoiene și vrâncene: Parohia Călimăneasa (Protoieria Panciu), Parohia Voetin (Protoieria Focșani II), Parohia Farcaș (Protoieria Focșani I), Parohia Izvoranu (Protoieria Buzău I), Parohia Bentu (Protoieria Buzău II), Parohia Cilibia (Protoieria Buzău II), Parohia Crâng (Protoieria Pătârlagele), Parohia Valea lui Lalu (Protoieria Râmnicu Sărat).

În perioada premergătoare sărbătorii Sfintelor Paști, Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei a desfășurat și alte activități de ajutorare a familiilor cu posibilități materiale reduse și cu mulți copii.