O delegație a Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, condusă de Pr. Prof. Cristian Marius Dima – consilier eparhial la Sectorul Cultural-educațional, participă, în această seară, la Vecernia oficiată în Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Nicolae” din Castellon, Spania, cu prilejul sărbătoririi sfântului ocrotitor al comunității, sub oblăduirea Preasfințitului Părinte Teofil de Iberia, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei.

În ziua de joi, 6 decembrie 2018, Preasfinția Sa va săvârși Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi din Eparhia noastră, găzduiți de părintele paroh Nicolae Ioniță.

Răspunsurile la strană vor fi date de Corala Ortodoxă Mixtă „Neagu Ionescu” a Catedralei Arhiepiscopale „Înălțarea Domnului” din Buzău, dirijată de Arhid. Prof. Gianin-Cristian Oprea, care va susține, seara, începând cu ora 20:00, concertul de colinde „Dar sfânt de Centenar”, în biserica „Sagrada Familia” din Ronda Magdalena – Castellon.