Biserica „Izvorul Tămăduirii” din curtea Spitalului Municipal Râmnicu Sărat a desfășurat, în perioada 14 noiembrie – 4 decembrie 2018, campania umanitară „O cutie pentru un zâmbet”. Acțiunea a fost organizată cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei.

Astfel, Pr. Nicolae Cane – slujitor la biserica Spitalului Municipal Râmnicu Sărat, a identificat 217 copii nevoiași din localitățile Balta Albă, Ghergheasa, Mărgăritești, Florești, Toropălești – Pietroiu, Buda și Valea Salciei, cărora le-a oferit cutii pline cu daruri, constând în rechizite, haine, dulciuri, produse de igienă personală și jucării. Printre beneficiarii acestei campanii s-au numărat și copiii internați la Secția Pediatrie a Spitalului râmnicean.

De asemenea, șase familii defavorizate, cu mulți copii, au primit pachete cu îmbrăcăminte și alimente de bază.

„Bucuria adusă pe chipul copiilor a fost foarte mare și a însemnat foarte mult pentru voluntarii implicați în cadrul acestui proiect, care va continua și pentru alți copii din localități izolate”, a declarat părintele Nicolae Cane.