În seara zilei de joi din Săptămâna Sfintelor Pătimiri, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a săvârșit Denia celor 12 Evanghelii în biserica Parohiei „Sfântul Apostol Andrei” din cartierul buzoian Micro XIV.

„Slujba Sfintelor și Mântuitoarelor Pătimiri ale Domnului Iisus Hristos”, așa cum mai este numită această denie, a avut ca moment central citirea a 12 pericope evanghelice, în care ne sunt relatate suferințele îndurate de Mântuitorul, culminând cu răstignirea și moartea Sa pe Cruce.

După a cincea Evanghelie, în timpul cântării antifonului al 15-lea: „Astăzi S-a răstignit pe lemn Cel ce a spânzurat pământul pe ape…”, Părintele Arhiepiscop Ciprian a scos Sfânta Cruce din Altar și a așezat-o în mijlocul bisericii, pentru a fi cinstită de credincioși.

În cuvântul rostit cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a subliniat că, „prin relatările Sfinților Evangheliști, am fost martorii acelei nopți în care, timp de câteva ceasuri, s-a desfășurat cel mai urât și nedrept proces din istoria umanității, ca apoi să se săvârșească de către oameni cea mai mare crimă împotriva nu doar a unui om nevinovat, ci a Dumnezeului-Om, Mântuitorul Iisus Hristos, Cel Care venise în lume ca să Își asume păcatele întregii omeniri și să îi izbăvească pe toți din robia păcatului și a morții. Din nefericire, cei care ar fi trebuit să cunoască aceste adevăruri și care aveau pregătirea necesară să înțeleagă și să tâlcuiască profețiile Vechiului Testament nu au fost capabili să intuiască în Persoana lui Hristos pe Însuși Mesia, Izbăvitorul poporului lui Israel, dar și al lumii întregi. Aceia rămăseseră prizonierii unei mentalități înguste, conform căreia poporul ales avea nevoie de un Mesia războinic, care să îl elibereze de sub stăpânirea romanilor. Mântuitorul Hristos, însă, le-a spus de atâtea ori: «Împărăția Mea nu este din lumea aceasta» (Ioan 8, 23; 18, 36), dar evreii nu au înțeles că este vorba despre o altă Împărăție, una spirituală, în care domnesc pacea, frățietatea și, mai ales, iubirea jertfelnică”, a explicat Ierarhul locului.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei a dat răspunsurile la strană.