Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din orașul Nehoiu, Protoieria Pătârlagele, a organizat, în ziua de 7 septembrie 2021, o nouă acțiune de donare de sânge, în cadrul campaniei naționale Donează sânge, salvează o viață!, inițiată de Patriarhia Română, cu scopul de a veni în sprijinul celor care au nevoie de transfuzii pentru diferite intervenții chirurgicale.

Prin amabilitatea doamnei Adriana Crăciun – directorul Centrului de Transfuzie Sanguină Buzău, o echipă medicală s-a deplasat la sala de activități a parohiei, unde s-au prezentat 118 persoane, dintre care 97 au fost apte pentru donare, cantitatea de sânge recoltată fiind de aproximativ 45 de litri.

Aceasta a fost a șasea acțiune de donare de sânge derulată la nivelul Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Nehoiu, începând cu anul 2018.