În Duminica dinaintea Nașterii Domnului, 18 decembrie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a slujit în Parohia „Zona Industrială” din municipiul Focșani. Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica parohială cu hramurile „Adormirea Maicii Domnului” și „Sfântul Apostol Andrei”, în prezența unui mare număr de credincioși focșăneni.

Soborul slujitor a fost format din pr. Oscar Frunză, protopop al Protoieriei Focșani II, pr. militar al Garnizoanei Focșani, Ionel Vrînceanu, pr. paroh Cristinel Holbea, pr. Ioan Dragu, de la Parohia „Sfântul Nicolae”-Stroe din Focșani, și pr. Silviu-Iulian Roșca, de la Parohia Bizighești.

În omilia rostită la sfârșitul slujbei, Arhipăstorul Buzăului și Vrancei a reliefat semnificațiile duhovnicești ale pericopei evanghelice duminicale (Matei 1, 1-25), care ne relatează genealogia Mântuitorului Iisus Hristos.

„Motivul pentru care Sfântul Evanghelist Matei a consemnat, în capitolul 1 al Evangheliei sale, cele 42 de neamuri sau generații ale poporului ales a fost acela de a arăta că Mântuitorul Iisus Hristos, Cel ce S-a născut la «plinirea vremii» (Galateni 4, 4), din pururea Fecioara Maria, prin lucrarea Duhului Sfânt, are și obârșie pământească, fiind descendent al patriarhului Avraam și, respectiv, al regelui David. Prin aceasta, conaționalii săi evrei, cărora le fusese adresată Evanghelia, trebuiau să înțeleagă faptul că venirea lui Mesia a fost îndelung pregătită prin intermediul patriarhilor, drepților și profeților Vechiului Testament, care, prin inspirația Duhului Sfânt, au prevăzut și prezis, cu circa 700-800 de ani înainte, ceea ce urma să se întâmple cu Logosul întrupat, de la naștere până la înălțarea Sa la ceruri. Prin urmare, Iisus din Nazaret, cum le era cunoscut Domnul Hristos, era Om adevărat, ai Cărui părinți după trup puteau fi identificați în arborele Său genealogic, mergând până la patriarhul Avraam, dar era și Dumnezeu adevărat, întrucât zămislirea Sa a fost una mai presus de firea omenească, fiind de la Duhul Sfânt”, a explicat Ierarhul.

La momentul îndătinat din cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian l-a hirotonit în treapta de preot pe tânărul diacon Cristian Vieru, secretar al Protoieriei Râmnicu Sărat, pe seama Parohiei Boldu din aceeași protoierie, județul Buzău.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei a dat răspunsurile la strană.