Joi, 14 septembrie 2017, 30 de copii de la Școala Gimnazială „Sfântul Andrei” din cartierul buzoian Micro XIV au primit ghiozdane și rechizite noi. Acțiunea a fost organizată de Parohia „Sfântul Andrei” din vecinătate, în vederea ajutorării elevilor cu posibilități materiale reduse.

După Sfânta Liturghie săvârșită în ziua praznicului Înălțării Sfintei Cruci, Pr. Paroh Petrică-Gabriel Roșu și cei doi preoți coslujitori, Paul Negoiță și Marian Ion, i-au întâmpinat pe copii în locașul de cult, unde le-au oferit darurile și i-au binecuvântat, îndemnându-i să învețe și să asculte de părinți și de profesori.

Activitatea s-a desfășurat pe baza parteneriatului existent între Parohia „Sfântul Andrei” și unitatea de învățământ omonimă din Buzău. Printre proiectele socio-educaționale organizate de parohie, în colaborare cu această școală, se numără și premiile în bani oferite, la sfârșitul fiecărui an școlar, elevilor cu rezultate remarcabile la învățătură.