Zece preoți din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei au primit vineri, 15 decembrie 2023, hirotesia întru duhovnic. Slujba a fost oficiată de Chiriarhul locului, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, în Catedrala Voievodală „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Buzău.

În cuvântul adresat clericilor, Ierarhul a evidențiat marea responsabilitate ce decurge din slujirea de părinte duhovnicesc.

„Preotul duhovnic este dator să îi asculte pe credincioșii penitenți cu răbdare, în orice timp, dar mai ales în perioadele posturilor din cursul anului bisericesc, când ei obișnuiesc să se apropie de scaunul spovedaniei. Duhovnicul este preot nu doar opt ore pe zi, ci permanent, așa cum înțelegem din expresia «cu timp și fără de timp» (II Timotei 4, 2) a Sfântului Apostol Pavel, folosită pentru a descrie timpul și efortul preotului dedicate misiunii sale zilnice. Acesta trebuie să fie disponibil mereu pentru a-i asculta pe credincioși, slujindu-I lui Hristos prin slujirea oamenilor. De aceea, calitatea de duhovnici pe care ați dobândit-o astăzi, la o vârstă relativ tânără, vă responsabilizează și mai mult, de acum înainte, în activitatea voastră în Biserică, în mijlocul credincioșilor care v-au fost încredințați spre păstorire”, a explicat Arhiepiscopul Ciprian.

La final, noii duhovnici au primit câte o geantă, un epitrahil, un Aghiasmatar, o cruce de binecuvântare și certificatul de hirotesie întru duhovnic.

Cei zece preoți hirotesiți sunt: pr. Cristian Vieru (Parohia Boldu, Protoieria Râmnicu Sărat); pr. Adrian Spătaru (Parohia Corbu, Protoieria Pătârlagele); pr. Ioan-Marian Mihalcea (Parohia Fărcaș, Protoieria Focșani I); pr. Paul-Ștefan Mușat (Parohia Dăscălești, Protoieria Râmnicu Sărat); pr. Ciprian-George Cioarec (Parohia Vitănești, Protoieria Focșani I); pr. Gabriel-Mugurel Anghel (Parohia Lanurile, Protoieria Râmnicu Sărat); pr. Marius-Augustin Milea (Parohia Tronari, Protoieria Pătârlagele); pr. Felix-Teodor Șerban (Parohiei Pădureni, Protoieria Panciu); pr. Sorin Frățiloiu (Parohiei Valea Sibiciului, Protoieria Pătârlagele); pr. Mihail Ștefan (Parohia Dara, Protoieria Buzău I).