Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a participat, marți, 16 august 2016, la hramul Mănăstirii Brâncoveni din județul Olt. Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie, în pridvorul bisericii mari a așezământului monahal, alături de Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, și de Preasfințitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile la strană au fost date de corul maicilor din mănăstire.

La slujbă au participat mii de credincioşi, atât din cuprinsul Eparhiei, cât şi din afara ei, fiind însoţiţi de către preoţii lor, pentru a aduce prinos de rugăciune şi mulțumire Sfinților Martiri Brâncoveni.

După citirea pericopei evanghelice, Episcopul Covasnei și Harghitei  a rostit un cuvânt de învăţătură despre întoarcerea fiului risipitor. La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a adresat un cuvânt pelerinilor veniți la sărbătoarea hramului, în care a evocat viața și activitatea Sfântului Constantin Brâncoveanu, arătând că voievodul martir reprezintă un model de jertfă pentru credință și neam.

Preasfințitul Părinte Sebastian a mulţumit ierarhilor prezenți la Mănăstirea Brâncoveni, în această binecuvântată zi, dar şi numeroșilor credincioşi, care au răspuns chemării de a se alătura în rugăciune.

Sursa: episcopiaslatinei.ro