În ziua de cinstire a Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a slujit la hramul Catedralei Patriarhale și al Capitalei. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, împreună cu 41 de ierarhi români și străini.

Din soborul ierarhilor slujitori au făcut parte Mitropolitul Naum de Ruse, din Biserica Ortodoxă a Bulgariei, țara natală a Sfântului Dimitrie cel Nou, și Episcopul Qais de Erzurum, din Patriarhia Antiohiei.

În predica rostită la Sfânta Liturghie, Părintele Patriarh a evidențiat atât viața Sfântului Dimitrie cel Nou, cât și pe cea a Sfântului Calinic de la Cernica, ale cărui moaște se află spre închinare pe Dealul Patriarhiei, cu prilejul hramului din 27 octombrie 2018.

Tot în predica de sâmbătă, Patriarhul Daniel a spus în ce mod a ajutat Sfântul Calinic la construcția Catedralei Mântuirii Neamului și de ce este important pelerinajul pentru creștini.

În încheiere, Patriarhul României a mulțumit tuturor celor care au participat sau au ajutat la organizarea hramului de toamnă al Catedralei Patriarhale.

Sursa: basilica.ro