Joi, 12 octombrie 2023, a fost inaugurat Centrul de consiliere pentru părinți și copii „Sfânta Ipomoni” al Parohiei „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din municipiul Râmnicu Sărat. Delegatul Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, la eveniment a fost pr. Ionuț Constantin, consilier eparhial la Sectorul Social-filantropic și misionar, care a oficiat slujba de binecuvântare a așezământului, împreună cu pr. paroh Nicolae Cane și alți preoți invitați. Centrul râmnicean se adresează femeilor aflate în criză de sarcină, dar și copiilor din familii numeroase, monoparentale, dezorganizate, cu un nivel scăzut de cultură și educație.

La acest moment deosebit din viața Parohiei „Sfinții Împărați Constantin și Elena” au luat parte: dl Sorin Cârjan, primarul municipiului Râmnicu Sărat, dna Mihaela Popescu, directorul Direcției de Asistență Socială Râmnicu Sărat, medici, asistenți medicali voluntari și credincioși. Alături de comunitatea râmniceană s-a aflat și dra Alexandra Nadane, coordonator al Centrului de consiliere și sprijin pentru părinți și copii „Sfânta Alexandra Împărăteasa” din București.

După slujba religioasă, pr. cons. Ionuț Constantin a transmis binecuvântarea Înaltpreasfinției Sale și a subliniat faptul că astfel de centre sunt necesare pentru a derula programe de prevenire a crizei de sarcină la persoanele tinere sau adulte, oferind consiliere de înaltă calitate, ajutor susținut și concret femeilor însărcinate, în scopul alegerii vieții pentru pruncul lor încă nenăscut.

Dra Alexandra Nadane și-a exprimat bucuria pentru înființarea centrului din Râmnicu Sărat, ținând cont că în societatea actuală românească este o acută lipsă de educație în această privință.

„Multe mame tinere sunt dezorientate, nu știu cum să procedeze în special la prima sarcină. Pentru a-și îndeplini misiunea maternității, fiecare femeie are nevoie de susținere. Vă veți aminti despre prima femeie sprijinită, despre primul copil pe care l-ați ajutat să se nască și despre o mulțime de lucruri minunate pe care le veți construi împreună pentru viață, pentru educație, pentru viitor”, i-a încurajat dra Alexandra Nadane pe ostenitorii noului centru.

În încheiere, pr. Nicolae Cane a mulțumit Ierarhului locului pentru că a acordat binecuvântarea de a se înființa centrul de consiliere, precum și voluntarilor care se vor implica aici, precizând că această lucrare social-misionară este în acord cu învățăturile evanghelice, iar copiii care se nasc reprezintă viitorul țării și al Bisericii, apoi a dăruit participanților câte o icoană.

Activitatea Centrului de consiliere pentru părinți și copii „Sfânta Ipomoni” va fi coordonată de către dna psiholog Silvia-Manuela Chicioroagă din București. De asemenea, mai mulți medici voluntari vor oferi periodic consultații gratuite, în funcție de nevoile membrilor comunității: dna dr. Narcisa Anăstăsoaiei, medic oftalmolog din București, dra dr. Maria Alberta Baciu-Florescu, medic pediatru tot din Capitală, și dna dr. Doina-Elena Asanache, medic pneumolog de la Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie Iași.