Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, marți, 10 octombrie 2023, Seminarul Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul” din municipiul Buzău a găzduit o nouă sesiune a examenului de capacitate preoțească. La concurs au participat 23 de candidați, absolvenți de Teologie Pastorală și fii duhovnicești ai Eparhiei, care îndeplinesc condițiile canonice, statutare și regulamentare bisericești pentru ocuparea unui post clerical vacant.

Comisia de evaluare a fost formată din consilieri eparhiali, precum și din actuali sau foști profesori de Teologie ai Seminarului buzoian: pr. Alin-Leontin Balica, consilier la Sectorul Administrativ-bisericesc, pr. prof. dr. Gheorghe Sava-Popa, fost director al școlii și paroh la Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Buzău, pr. prof. dr. Nicolae Moraru, pr. prof. dr. Marius-Daniel Ciobotă, pr. prof. Gianin-Cristian Oprea și pr. Vasile-Gabriel Gherghe, paroh la Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din Buzău.

Candidații au susținut o probă scrisă, care a presupus tratarea unui subiect de Teologie Dogmatică, și una orală, în cadrul căreia le-au fost verificate cunoștințele din mai multe discipline: Teologie Pastorală, Omiletică și Catehetică, Teologie Liturgică, Muzică bisericească și Administrație bisericească. Cele două probe de concurs au fost precedate de un test psihologic eliminatoriu.

Valabilitatea examenului de capacitate preoțească este de un an pentru cei cu media între 7,00 și 8,99, dar se prelungește pe durata a doi ani de zile pentru candidații care obțin cel puțin media 9,00.