La Buzău au avut loc, în zilele de 7 şi 8 februarie 2014, lucrările Consiliului şi Adunării Eparhiale ale Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei. Cu prilejul şedinţei Consiliului Eparhial din ziua de vineri, 7 februarie, s-a dat citire rapoartelor generale redactate de sectoarele administraţiei arhiepiscopale. Documentele evidenţiază activitatea desfăşurată, pe parcursul anului 2013, în toate domeniile de manifestare a vieţii bisericeşti – pastoral-misionar, social, educaţional şi cultural – la nivelul judeţelor Buzău şi Vrancea.

Sâmbătă, 8 februarie, în sala de festivităţi a Protoieriei Buzău II, membrii Adunării Eparhiale s-au întrunit, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, ierarhul locului.

„Acum, la momentul de bilanţ al activităţilor desfăşurate anul trecut, personal, mă declar mulţumit şi dau slavă lui Dumnezeu, pentru că ne-a binecuvântat cu multe împliniri, chiar mai multe decât îmi propusesem în momentul în care am venit. Am văzut cum unele activităţi dădeau naştere altora, încât, spre sfârşitul anului, când s-au întocmit rapoartele care s-au citit, m-am minunat că noi am fost persoanele implicate în aceste activităţi. Desigur, este o percepţie subiectivă. Întotdeauna ni se pare că nu am făcut suficient, ne-am dori să facem şi mai mult, dar, de fiecare dată, trebuie să ne raportăm la realităţi. Nu putem să rămânem doar aşa, într-o zonă a idealului, ci tot ceea ce ne-am propus trebuie să fie în concordanţă şi cu posibilităţile de realizare“, a spus Înaltpreasfinţia Sa.

În deschidere, au fost oficiate Sfânta Liturghie şi o slujbă de Te Deum, la Catedrala arhiepiscopală „Înălţarea Domnului“ şi „Sfinţii Trei Ierarhi“.

În cadrul Adunării Eparhiale au fost prezentate referatele întocmite de comisiile de resort pe marginea fiecărui raport în parte şi s-au trasat obiectivele pentru anul 2014.

La întrunire au participat reprezentanţii aleşi – clerici şi mireni – ai circumscripţiilor electorale bisericeşti din judeţele Buzău şi Vrancea.