La Buzău au avut loc, în zilele de 28 şi 29 ianuarie 2015, lucrările Consiliului şi Adunării Eparhiale ale Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei. Cu prilejul şedinţei Consiliului Eparhial din ziua de miercuri, 28 ianuarie, s-a dat citire rapoartelor generale redactate de consilierii eparhiali/inspectorii sectoarelor Administraţiei arhiepiscopale, după cum urmează: Sectorul Administrativ-bisericesc, Pr. Alin Leontin Balica – consilier eparhial; Sectorul Cultural, Pr. Prof. Nicolae Moraru – consilier eparhial; Sectorul Învăţământ şi activităţi cu tineretul, Pr. Prof. Cristian Marius Dima – consilier eparhial; Sectorul Comunicaţii media, Dl Dragoş-Mihail Olteanu – consilier eparhial; Sectorul Economic-financiar, Pr. Ion Chiorbeacă – consilier eparhial; Sectorul Social-filantropic şi misionar, Pr. Gabriel Gherghe – consilier eparhial; Oficiul canonico-juridic, Dl Dan Gavrilă – consilier juridic; Corpul de inspecţie bisericească, Pr. Mitică Bălan – inspector eparhial; Fabrica de lumânări „Lumină lină“, Pr. Ionuţ-Radu Vintilă – consilier eparhial; Serviciul Colportaj, Pr. Petrică-Gabriel Roşu – consilier eparhial; Sectorul Patrimoniu şi construcţii bisericeşti, Dl Marius-Ciprian Anghel – consilier eparhial. Documentele evidenţiază activitatea desfăşurată, pe parcursul anului 2014, în toate domeniile de manifestare a vieţii bisericeşti – pastoral-misionar, administrativ-gospodăresc, social, juridic, educaţional şi cultural – la nivelul judeţelor Buzău şi Vrancea.

Joi, 29 ianuarie, în sala de festivităţi a Protoieriei Buzău II, s-a desfăşurat şedinţa Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Ciprian. De dimineaţă, membrii forului eparhial au participat la o slujbă de Te Deum oficiată în Paraclisul arhiepiscopal „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“.

Întâlnirea a fost deschisă cu vizionarea filmului documentar intitulat „Retrospectiva anului 2014, în Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei“.

În cadrul şedinţei de lucru a Adunării Eparhiale au fost prezentate referatele întocmite de comisiile de resort pe marginea fiecărui raport general anual şi s-au trasat obiectivele pentru anul 2015.