Adresa: satul Palanca, comuna Urecheşti, judeţul Vrancea

Tel.: 0769.248.219

Hramul: 15 august – Adormirea Maicii Domnului

Stareţă: Monahia Juvenalia Lupu

Mănăstirea Vărzăreşti a fost înfiinţată în anul 1644 de boierul Radu Vărzaru – mare dregător domnesc pe vremea voievodului Matei Basarab al Ţării Româneşti. Prima biserică, având hramul „Adormirea Maicii Domnului“, are pictura de pe catapeteasmă realizată de vestitul pictor Dimitrie Teodorescu – fost elev al şcolii de zugravi de la Buzău; la sfârşitul secolului al XIX-lea, a fost zidită o a doua biserică închinată ocrotirii Sfântului Mare Mucenic Gheorghe. La Vărzăreşti, a sihăstrit, pe la anul 1700, Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla; chiar în incinta aşezământului monahal, pe dealul din apropiere, se află un paraclis subteran, unde aceasta se ruga. Tot în Mănăstirea Vărzăreşti a vieţuit, câteva luni, în anul 1764, venind de la Muntele Athos şi mergând spre Mănăstirea Neamţ, Sfântul Cuvios Paisie Velicicovschi. În ultimii ani, s-a construit un corp de chilii, iar în prezent se zideşte o nouă clădire.
DISTRIBUIȚI
Articolul precedentMănăstirea Rogozu