Sectorul Social-Misionar şi Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, împreună cu Fundaţia pentru copii „Sfântul Sava“ din Buzău, în colaborare cu Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Buzău şi cu sprijinul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Buzău, organizează sâmbătă, 22 martie 2014, Marşul pentru viaţă cu tema Adopţia – o alegere nobilă, după cum a declarat Pr. Romeo Ene, Inspector eparhial.

Toţi cei care doresc să se implice în acest marş, care militează pentru apărarea vieţii şi luarea în considerare a adopţiei, cea mai nobilă soluţie pentru copiii fără părinţi, sunt aşteptaţi în Parcul Crâng din municipiul Buzău, la bisericuţa „Sf. Muceniţă Filoteea“, începând cu ora 13.30.

Traseul Marşului pentru viaţă este următorul: Parcul Crâng, Bdul Nicolae Bălcescu (oprire în dreptul bisericii „Sf. Spiridon“), bdul Unirii (oprire în faţa bisericii „Sf. Mucenic Sava“), str. Obor, str. Ostrovului, Aleea Trandafirilor, str. Tudor Vladimirescu, Bdul Gării (oprire la Maternitatea Buzău), str. Plevnei, str. Libertăţii, str. Bistriţei (oprire la biserica Banu), str. Ion Băieşu, str. Tudor Vladimirescu, Catedrala arhiepiscopală „Înălţarea Domnului“ din Buzău şi participare la slujba Vecerniei.