În Duminica a 5-a din Post (a Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca), 2 aprilie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a săvârșit Sfânta Liturghie, în biserica Sfinții Trei Ierarhi a Parohiei Gugești I, județul Vrancea. După slujba religioasă, Înaltpreasfinția Sa a sfințit troița aflată la parterul clopotniței de la intrarea în curtea bisericii. Alături de ierarhul locului, au mai slujit: protoiereul de Focșani II, Oscar Frunză, preotul paroh, Marian Trușcă, preotul Ionel Chințoiu, de la Parohia Sfântul Ioan Botezătorul – Dristor din București, preotul Gheorghe Bivolaru, de la Parohia Adormirea Maicii Domnului din Râmnicu Sărat, precum și alți preoți din împrejurimi. Cântările liturgice au fost interpretate de Grupul psaltic misionar Sfântul Roman Melodul al Eparhiei.

La momentul rânduit din cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian l-a hirotonit în treapta de diacon pe tânărul absolvent de Teologie Laurențiu Săcăluș.

În cuvântul de învățătură, chiriarhul a tâlcuit cele două pericope evanghelice din Duminica a 5-a a Postului Mare și a vorbit despre viața Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca, model de pocăință și de sfințenie pentru toți oamenii. Totodată, Arhipăstorul Buzăului și Vrancei a arătat că bunătatea și milostivirea lui Dumnezeu sunt mai puternice decât păcatul. Mântuitorul Iisus Hristos i-a iubit și i-a iertat pe păcătoșii care se pocăiau sincer, pentru că a văzut în adâncul sufletului lor disponibilitatea de a se îndrepta.

Locașul de cult al Parohiei Gugești I a fost ințial capelă mortuară. Forma actuală a bisericii datează din perioada 1973-1989, când au fost adăugate absidele. Între anii 1999-2001, s-au realizat lucrările de pictură, iar locașul de rugăciune a fost sfințit pe 26 octombrie 2003.