Parohia Voetin, Protoieria Focșani II, a organizat, joi, 30 martie 2017, un pelerinaj de o zi pentru elevii școlii gimnaziale din localitate, la câteva mănăstiri reprezentative din județul Vrancea. Acțiunea a fost realizată prin intermediul Centrului de Pelerinaje Sfinții Împărați Constantin și Elena al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei.

Înainte de a începe propriu-zis pelerinajul, copiii au vizitat Mausoleul Mărășești, unde și-au îmbogățit cunoștințele legate de eroii care și-au dat viața pentru libertatea și demnitatea poporului român.

Primul așezământ monahal la care elevii au poposit a fost Mănăstirea Brazi, un loc plin de încărcătură duhovnicească. Aici, ei au trăit emoția închinării la moaștele Sfântului Sfințit Mucenic Teodosie și s-au bucurat de frumusețea așezământului mănăstiresc.

Revenind în Focșani, copiii au mers la sediul Protoieriei Focșani II, unde au fost întâmpinați de părintele protoiereu Oscar Frunză. Cu acest prilej, elevul Rohart Darius Bogdănel Cristian a primit premiul al II-lea, în cadrul Concursului Național de Creație Icoana și Școala mărturisirii.

De asemenea, micii pelerini au vizitat Mănăstirea Dălhăuți, unde s-au închinat la Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, precum și Mănăstirea Cotești, așezată într-o poiană frumoasă, înconjurată de pădure și podgorii, la marginea satului Cotești.

Pelerinajul a fost oferit copiilor ca răsplată pentru implicarea lor în Concursul Icoana și Scoala mărturisirii și, totodată, pentru a le face cunoscute locuri încărcate de istorie și spiritualitate din județul Vrancea. (Pr. Andrei-Ionuț Stănilă – Parohia Voetin, Protoieria Focșani II)