Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a sfințit duminică, 26 mai 2019, pictura bisericii „Adormirea Maicii Domnului” și „Intrarea Domnului în Ierusalim” din satul Cârlomănești, județul Buzău. Slujba de sfințire a fost urmată de Sfânta Liturghie, săvârșită de Chiriarhul Buzăului și Vrancei.

În soborul slujitor s-au aflat Pr. Constantin Călin – protopop al Protoieriei Buzău I, Pr. Vasile Cătuneanu – paroh al comunității din Cârlomănești, precum și alți preoți din împrejurimi.

Ierarhul a adresat credincioșilor un cuvânt de învățătură despre semnificațiile fragmentului evanghelic al Duminicii a 5-a după Paști (cf. Ioan 4, 5-42), care ne înfățișează dialogul Mântuitorului Iisus Hristos cu femeia samarineancă.

„Prin închinarea în duh și în adevăr, Mântuitorul a vrut să spună că ar trebui să ne eliberăm de formalism și să punem accentul pe esențial, care constă în legătura duhovnicească a omului cu Dumnezeu prin rugăciune curată, smerită, întemeiată pe credință și iubire în numele lui Hristos”, a explicat Arhiepiscopul Ciprian.

„Iată, frățiile voastre v-ați învrednicit să construiți aici o bisericuță, în care vă puteți închina în duh și în adevăr lui Dumnezeu-Tatăl, lui Dumnezeu-Fiul și lui Dumnezeu-Sfântul Duh, Treimea cea deoființă și nedespărțită, Care ne ocrotește, ne inspiră, ne ajută, ne luminează și ne dăruiește bucurie și fericire în Împărăția cerurilor”, a afirmat Înaltpreasfinția Sa.

La finalul Sfintei Liturghii, preotul paroh a primit rangul onorific de iconom, în semn de apreciere pentru eforturile depuse la înfrumusețarea lăcașului de cult.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei a oferit răspunsurile liturgice.

Biserica Parohiei Cârlomănești a fost ridicată între anii 2004-2009, prin strădania părintelui Vasile Cătuneanu, cu sprijinul enoriașilor și al autorităților locale. Pictura sfântului lăcaș a fost realizată în tehnica frescă, în perioada 2013-2018, de către pictorul bisericesc Rădița Dinu.