Credincioșii Parohiei „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din municipiul Râmnicu Sărat l-au cinstit miercuri, 27 decembrie 2023, pe Sfântul Apostol, întâiul Mucenic și Arhidiacon Ștefan, prin participarea la Sfânta Liturghie arhierească. Slujba a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, răspunsurile la strană fiind date de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei.

Soborul slujitorilor a fost alcătuit din: pr. Marian Gegea, vicar administrativ eparhial, pr. paroh Cristian Asănache, protopop al Protoieriei Râmnicu Sărat, pr. coslujitor Cristian-Mihail Iordache, pr. Marius Asănache, de la Parohia Oreavu I, pr. Marian Ion, de la Parohia „Sfântul Apostol Andrei” din Buzău, pr. Alexandru Pârvu, de la Parohia Coțatcu, pr. Mădălin Alexe, de la Parohia Pleșești, și pr. Gianin-Cristian Oprea, de la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Râmnicu Sărat.

În cuvântul de învățătură, Chiriarhul Buzăului și Vrancei a vorbit despre viața și martiriul Sfântului Arhidiacon Ștefan.

„Sfântul Ștefan, mucenic al lui Hristos, a avut parte de o moarte prin lapidare, dar, cu credință, demnitate și nădejde, el a biruit moartea aceasta înfricoșătoare, deoarece ni se povestește cum, după procesul său, când a fost scos afară din cetate, a privit în sus, a văzut cerurile deschise și slava lui Dumnezeu, și pe Fiul Omului – pe Care Îl mărturisise mai devreme, cu multă îndrăzneală, în fața sinedriului – șezând de-a dreapta Tatălui (cf. Faptele Apostolilor 7, 55-58). Hristos Domnul l-a întărit ca să îndure chinurile care îl așteptau și, în acest mod, primul mucenic creștin, îngenunchiat fiind, s-a rugat pentru persecutorii și ucigașii săi: «Doamne, nu le socoti lor păcatul acesta!» (Faptele Apostolilor 7, 60). Din aceste cuvinte, rostite cu demnitate și bărbăție creștinească, înțelegem cât de mare este Sfântul Arhidiacon Ștefan pentru Biserica lui Hristos, întrucât el a deschis șirul miilor de martiri pe care i-a dat Biserica în veacurile ce au urmat”, a spus Înaltpreasfinția Sa.

La momentul rânduit din cadrul Sfintei Liturghii, tânărul Cristian Manolache, ostenitor la Centrul Eparhial și membru al Corului Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul”, a fost hirotonit în treapta de diacon, pe seama Catedralei Voievodale „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Buzău.