Societatea Națională a Femeilor Ortodoxe Române din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei (SNFOR – ABV) și-a prăznuit marți, 26 decembrie 2023, de Soborul Maicii Domnului, hramul. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în Catedrala Unirii din municipiul Focșani, aflată sub ocrotirea Sfintei Cuvioase Parascheva. La eveniment au participat membre ale SNFOR – ABV, în frunte cu dna președinte Neluța-Mirela Furtună, precum și un număr însemnat de credincioși focșăneni.

Din soborul slujitorilor au făcut parte: pr. Aurel Boțan, protopop al Protoieriei Focșani I, pr. paroh Ioan Ploscaru, pr. coslujitor Florentin Răuță, pr. Valeriu Balica, de la Parohia Donie din Focșani, pr. Bogdan Furtună, de la Parohia „Sfântul Gheorghe” din Nehoiu, pr. Alexandru Eftime-Tufaru, de la Parohia „Sfântul Gheorghe”-Armeni din Focșani, și pr. pensionar Ștefan Maftei.

În cuvântul rostit, Ierarhul locului a explicat semnificația sărbătorii Soborului Maicii Domnului și, totodată, le-a felicitat pe reprezentantele SNFOR – ABV pentru implicarea lor activă în realizarea a numeroase activități cultural-educaționale și social-filantropice.

Cântările liturgice au fost interpretate de Corala Mixtă a Catedralei Unirii din Focșani, dirijată de diac. Ionuț Drilia.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a oficiat slujba Parastasului pentru pr. Cristi-Daniel Ilie, fost paroh al Parohiei focșănene „Sfinții Voievozi”, cu prilejul împlinirii a 40 de zile de la mutarea sa la Domnul.