Sâmbătă, 17 decembrie 2016, în sala de festivități a Inspectoratului Școlar Județean Vrancea, a avut loc premierea copiilor implicați în Proiectul cultural-artistic Caravana prieteniei, organizat de Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, prin Sectorul Social-Filantropic și Misionar, și Protoieria Focșani I.

În cadrul evenimentului, au fost prezentate activitățile din cele trei ediții ale proiectului, desfășurate în cursul anului 2016, prin vizionarea unor fotografii și filmulețe. De asemenea, au fost premiate cele mai bune lucrări ale copiilor, la secțiunile eseu, fotografie și creație plastică, din fiecare ediție, fiind expuse în foaierul sălii. Portofoliul cel mai variat și mai complet a fost recompensat cu premiul Prietenia de aur.

La final, copiii de la Parohia Năruja și de la Școala din Paltin au susținut un program artistic, ce a cuprins datini, obiceiuri și colinde specifice sfintelor sărbători ale Nașterii Domnului.

Cu această ocazie, toți copiii au primit daruri din partea Protoieriei Focșani I.

Proiectul Caravana prieteniei s-a derulat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în colaborare cu ISJ Vrancea, și a implicat 24 de unități de învățământ din Focșani și din mediul rural, 120 de copii, 24 de cadre didactice, 7 preoți și 7 parohii.

Scopurile proiectului au fost următoarele: dezvoltarea și cultivarea valorilor prieteniei; promovarea colaborării între elevii din mediul urban și cei din mediul rural; stimularea interesului elevilor pentru acțiuni conexe procesului instructiv-educativ realizat în școală; acordarea șansei elevilor de a-și pune în valoare cunoștințele, talentul și disponibilitățile creative; cultivarea respectului față de valorile de patrimoniu.